Ciekawe miejsca

Wejherowo


Malownicze wzgórza porośnięte lasami, czyste jeziora i bliskość otwartego morza - to naturalne otoczenie położonego w samym sercu Kaszub - Wejherowa. Jest to miasto które warto zwiedzić, przespacerować się urokliwymi uliczkami, zobaczyć zabytki, czy wziąć udział w jednym z festiwali, koncertów. Jest to miasto otwarte i gościnne, gdzie każdy turysta znajdzie coś dla siebie.

Wejherowo, oddalone 25 km od Gdyni i znajdującej się tam bazy promowej, 30 km od miejscowości wypoczynkowych leżących w pasie nadmorskim (Jastrzębia Góra, Karwia) i 40 km od lotniska w Gdańsku, stanowi doskonałą bazę wypadową do największych centrów wypoczynkowo-rozrywkowych Trójmiasta a stamtąd do państw nadbałtyckich.


Będąc w Wejherowie warto zobaczyć:

  • Park Miejski im. Aleksandra Majkowskiego
    Park Miejski im. Aleksandra Majkowskiego - jest to typowy park pałacowy w stylu angielskim, a liczne stare drzewa, zbiorniki wodne oraz rozległe trawniki zachęcają do spaceru i wypoczynku. Znajduje się tu również plac zabaw, stoły do gry w tenisa oraz w szachy, boisko do siatkówki, a w zeszłym roku otworzono uroczo położoną kawiarenkę La Belle.
  • Kalwaria Wejherowska
    Kalwaria Wejherowska - ufundowany przez Jakuba Wejhera w XVII wieku kompleks 26 kapliczek, rozlokowanych na morenowych wzgórzach. Nazywana Świętymi Górami, czy też Kaszubską Jerozolimą jest perłą architektury sakralnej Polski Północnej. Zaliczana jest do jednego z najstarszych sanktuariów Męki Pańskiej w Polsce.
    Kaplice zostały umiejętnie wkomponowane w okoliczny pejzaż, gdzie architektura i natura wzajemnie się uzupełniają. Tak jak w Jerozolimie swe źródła ma tutaj rzeka Cedron ( zwana niegdyś Białą ), której pielgrzymi przypisują niezwykłą moc. Już od ponad 300 lat Kalwarię Wejherowską odwiedzają rzesze pielgrzymów.
    Kalwarię można zwiedzić z przewodnikiem PTTK bądź indywidualnie – wystarczy pobrać klucz od zakonników z klasztoru zostawiając w zastaw dokument tożsamości. Zapewne jest to szczególny zabytek Wejherowa, który warto zobaczyć oraz poznać historię każdej z kapliczek.
    http://www.kalwariawejherowska.pl
  • Ratusz Miejski
    Ratusz miejski - znajduje się na rynku, a dokładnie na placu Jakuba Wejhera stanowiącym centrum miasta. Posiada on ciekawą, urozmaiconą fasadę, trójarkadowy podcień, trzy stylizowane szczyty oraz mansardowy dach. Na wieży ratusza znajduje się dzwon z inskrypcjami fundatora Jakuba Wejhera, z której w określonych godzinach rozlega się Hymn Kaszubski.
    W roku 2008 została otwarta dla zwiedzających Sala Tradycji i Historii Wejherowa, w której największą atrakcję stanowi makieta zabytkowej części miasta, a także utworzona w roku 2007 makieta przedstawiając wzgórza Kalwarii Wejherowskiej. W pobliżu ratusza, na rynku znajduje się pomnik Jakuba Wejhera - każdego roku uroczyście czyszczony przez uczniów szkoły ponadgminazjalnej nr 1 im. Jana III Sobieskiego.
  • Pałac Przebendowskich i Keyserlingków
    Pałac Przebendowskich i Keyserlingków - bryła budynku jest nietypowa dla pałaców Pomorza, a swym kształtem przypomina wille z południowych Włoch. Znajduje się tu Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko - Pomorskiej, w którym zgromadzono różnorodne zabytki historyczne i kulturowe ziemi wejherowskiej. W okolicy pałacu znajduje się ładny, miejski park z niedawno otwartą restauracją La Belle.
    http://www.muzeum.wejherowo.pl
  • Deptak wejherowski
    Deptak wejherowski - jest to nie tylko miejsce spacerowe, ale także pasaż handlowy. Oprócz sklepów znajdują się tu liczne kawiarnie ( np. Ptaszarnia usytuowana na poddaszu z kolekcją żywych ptaków, czy nastrojowa Insula wykończona starymi meblami, a także obrazami współczesnych okolicznych artystów), restauracje, lodziarnie, znakomita pączkarnia o nazwie Biały Miś, czy wreszcie cukiernia Wenta usytuowana na samym rynku, a otwarty w okresie letnim także ogródek piwny.

Zabytkowe kościoły:
  • kolegiata pw. Św. Trójcy
    kolegiata pw. Św. Trójcy - był to pierwszy kościół ufundowany przez Jakuba Wejhera jako spełnienie ślubów, które złożył Bogu za ocalenie życia. Obecnie kolegiata pełni także rolę sali koncertowej, gdzie występują artyści, zespoły chóralne a także odbywają się koncerty organowe na instrumencie o niespotykanych możliwościach brzmienia 55 głosów.
  • konwikt św. Leona
    konwikt św. Leona - czyli tzw. "nowego klasztoru" przeznaczonego dla reformatorów zmuszonych przez władze pruskie do opuszczenia swojego klasztoru. W roku 1903 znajdował się tu internat dla uczniów gimnazjum o nazwie "Collegium Leoninum" (na cześć ówczesnego Papieża Leona XIII). Obecnie miejsce tu ma plebania parafii pod wezwaniem św. Leona Wielkiego.
  • kościół pod wezwaniem św. Stanisława Kostki i św. Leona Wielkiego
    kościół pod wezwaniem św. Stanisława Kostki i św. Leona Wielkiego - wbudowany z czerwonej cegły w stylu późnego gotyku. Strzelistości świątyni nadają wysmukłe cztery narożne wieże oraz jedna umieszczona centralnie - wyższa, zegarowa.
  • kościół św. Anny
    kościół św. Anny - jest to kościół klasztorny Braci Mniejszych Franciszkanów, będący jednym z najstarszych zabytków miasta. Od kilku lat jest to sanktuarium maryjne z obrazem Matki Boskiej Wejherowskiej. Dużą atrakcją turystyczną franciszkańskiego kościółka są podziemia z kryptami zakonników i założycieli miasta (grobowce Jakuba Wejhera i jego rodziny oraz familii Przebenedowskich).
  • obiekty sportowo-rekreacyjne - na terenie Wejherowa znajduje się kryta pływalnia, lodowisko, korty tenisowe, kręgielnia, klub fitness Olimp, gdzie czynnie można spędzić wolny czas. Niedawno otworzono także trzy boiska do piłki nożnej oraz odnowiono skatepark.


Trójmiasto

  • GDYNIA - portowe miasto nadmorskie położone nad morzem Bałtyckim. Gdynia posiada rozległe nadmorskie tereny spacerowe, do których należy Molo Południowe. Tu znajduje się Akwarium Gdyńskie. Często odwiedzany przez spacerowiczów jest Bulwar Nadmorski oraz piaszczyste plaże ciągnące się do Sopotu i dalej do Gdańska. Panoramę Gdyni podziwiać można z Kamiennej Góry, willowo-parkowej dzielnicy Gdyni.
    http://www.gdynia.pl
  • SOPOT - jest to popularny kurort nadmorski, miasto uzdrowiskowe, znane z organizowanych w Operze Leśnej konkursów piosenki Sopot Festival. Dobrze rozbudowana baza turystyczna sprawia że Sopot odwiedza wielu turystów. Tu znajduje się najdłuższe drewniane molo w Europie. Spacer po nim to niezapomniane przeżycie, już na początku spotykamy plac z fontanną, muszlą koncertową i oszkloną od strony morza galerią. Innym punktem widokowym jest wieża znajdująca się tuż przy molo czynna w sezonie letnim. Prosto z mola możemy skierować się najpopularniejszy deptak Sopotu - ulicę Bohaterów Monte Cassino popularnie zwaną Monciakiem. Latem przewijają się tędy tłumy turystów, którzy mogą usiąść w jednej z uroczych kafejek, zrobić zakupy w ekskluzywnym sklepie, czy wstąpić do kina lub teatru. 
    http://www.sopot.pl
  • GDAŃSK - to znane miasto, które dzięki swojej ponad 1000-letniej historii, nadmorskiemu położeniu oraz posiadanemu potencjałowi jest znaczącym europejskim ośrodkiem nadbałtyckim. Jest to nie tylko ośrodek biznesowy, ale jeden z najważniejszych ośrodków turystycznych i kulturalnych w Polsce. Liczne zabytki, atrakcje przyrodnicze oraz możliwość aktywnego wypoczynku nad brzegiem Morza Bałtyckiego (23 kilometry czystych plaż) sprawiają, iż co roku przyjeżdża tu około pół miliona turystów zagranicznych i 800 tys. turystów krajowych.
    http://www.gdansk.pl